Su tüketimi

VÜCUDUNUZA İYİ BAKIN: SU İÇMENİN FAYDALARI

VÜCUDUNUZA İYİ BAKIN: SU İÇMENİN FAYDALARI

Günlük yaşantımızdan eksik etmememiz gereken ve en önemli sıvı kaynağı olan Su vücudumuz için hayati öneme sahiptir.

Suyun pek çok faydası bulunmaktadır. Gün boyu dinamik olmamızı sağlamanın yanında her insanın günlük olarak yeterli miktarda su tüketmesi gerekir.

Su organların düzenli çalışmasını sağlar

Su, bütün organların ve dokuların çalışması için gerekli olan kan dolaşımına gerekli zemini sağlar. Kalp-damar sistemi, solunum sistemi, sindirim sistemi, üreme sistemi, sinir sistemi ile böbrek, beyin ve karaciğerin düzgün çalışması, yeterli su tüketilmesine bağlıdır. Ayrıca düzenli ve yeterli su içmek kabızlığa ve yüksek tansiyona da iyi gelir.

Su, Zihin Gücünü Korur

Vücuttan %2 ve daha fazla su kaybı olduğunda, idrak kabiliyetimizde azalma başlar. Vücuttan kaybedilen su yerine konmadığında; konsantrasyon eksikliği, reflekslerin ağırlaşması, kısa süreli hafıza problemleri, huysuzluk ve anksiyete ortaya çıkabilir. Bunu engellemek için günlük aktiviteleriniz esnasında su içmeyi unutmamalısınız. Su kaybı aynı zamanda fiziksel performansı ve beyin yapısını da etkiler. Susuzluk, beyin dokusunda küçülmeye neden olabilir.

Su İçmek, Baş Ağrılarını Azaltabilir

Araştırmalar, baş ağrısının nedenlerinden birinin vücudun susuz kalması olabileceğini söylemektedir. Ayrıca bu durum migreni tetikleyebilir veya migren ağrısının daha uzun sürmesine de neden olabilir.

Su, Böbrek Sağlığı İçin Yararlıdır

Su dendiğinde aklımıza gelen organlarımızdan biri olan böbreklerimizin sağlığı da bu nedenler arasında yer alır. Çünkü yeterli miktarda su tüketmek böbreklerdeki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca çoğu insanın, hayatının bir bölümünde muzdarip olduğu böbrek taşının da su tüketimi ile bağlantısı olduğunu araştırmalar ortaya koymaktadır. Yeterli miktarda su içmek, böbrek taşı riskini %60 oranında azalttığı gibi tekrar oluşma ihtimalini de düşürür. Ayrıca yeterli su tüketimi, idrar yolları enfeksiyonlarını önleyebilir, idrar kesesi kanseri görülme ihtimalini azaltabilir.

Su İçmek Cilt Kuruluğuna ve Sertliğine İyi Gelir

Cilt bakımınıza özen gösteriyorsunuz, özel kişisel bakım ürünleri alıyorsunuz; ama bunların yanında su içmenin, cildinizi güzel kılmanın en sağlıklı yollarından biri olduğunu biliyor musunuz? Çünkü içtiğimiz suyun miktarı, cilt neminin yanı sıra cilt kuruluğunu, sertliğini ve esnekliğini de etkiler.Eğer cilt kuruluğu gibi sorunlarınız varsa günlük su tüketiminizi gözden geçirebilirsiniz.

Duyduklarınız Doğru: Su İçmek Zayıflatır

Zayıflamaya çalışıyor, diyet yapıyorsunuz. Peki, su içmenin zayıflamaya yardımcı etkisi olduğunu biliyor musunuz? Yapılan araştırmalar diyet yapan kişilerde su tüketimini artırmanın kilo verme konusunda pozitif etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca yemekten önce su içmenin daha küçük bir öğün yemeye ve böylece daha az kalori almaya yardımcı olduğu da saptanmıştır.

Su İçmek, Egzersiz Sürenizi Uzatır

Egzersiz yaparken kaybettiğiniz suyu tekrar kazanmak vücudunuzun ihtiyacı! Böylece vücudunuzun susuz kalmasını önler, gücünüzü toplar, dayanıklılık kazanır ve egzersiz sürenizi uzatabilirsiniz.

Günlük Su Tüketiminiz Ruh Halinizi Etkiliyor Olabilir

Araştırmalar, içtiğimiz günlük su miktarının ruh halimizi etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu araştırmalara göre az su içen kişiler tükettikleri su miktarı artırıldığında daha az yorgun ve daha az uykulu hissettiklerini belirtirken içtikleri su miktarı azaltılan kişiler ise bu durumun ruh hallerini olumsuz etkilediğini belirtmektedirler. Bazı günler daha memnuniyetsiz, daha az dinç ve daha negatif olduğunuzu hissediyorsanız normalden daha az su içmiş olabilirsiniz. Kısacası su içmenin faydaları düşündüğünüzden daha büyük olabilir.