No to the intense greenhouse effect
Yoğun sera gazı etkisine hayır!

Küresel problemlerin en önemlisi olan ‘küresel ısınma’ nın en önemli sebebinin ‘sera gazı etkisi’ olmasından yola çıkılarak tasarlanmıştır.

 

Çizime geçmeden önce sera gazlarıyla ilgili kısa bir bilgi vermek gerekirse: Dünya, güneş ışınları ve güneşten gelen ışınların dünyaya yansıması ile ısınır. Dünyadan yansıyan ışınlar; karbondioksit, su buharı, metan gazı baştan olmak üzere atmosferdeki diğer gazlar aracılığıyla tutulur.

 

Güneşten yansıyan ışınların, dünyadaki gazlar tarafından tutulmasına ‘sera gazı etkisi’ denir. Sera gazı etkisinin tanımından yola çıkarak tasarım yorumlandığında; çizimdeki ilk karede karbondioksit miktarının artmasındaki başlıca faktör olan fabrika çizilmiş ve fabrikanın bacasından çıkan karbondioksit gazı 2.karede azrail üzerinden metaforlaştırılmıştır.

 

Azrailin elinde ise mitolojideki tırpan yerine ayna çizilmiş çünkü başta da belirtildiği gibi küresel ısınmadaki başlıca faktör; güneş ışınlarının yansıması ve gazlar etkisiyle tutulmasıdır. Ayna da burada atıl güneş ışınlarını gerekli açıyla dünyaya yansıtmakta ve bu da fazladan ısınmaya yol açmaktadır.

 

Son karede ise küresel ısınmanın buzullar üzerindeki etkisi penguen ve ayı üzerinden gösterilmişti.

imza-